Jeho cena se ale z původních osmi set dvaceti tisíc, vyšplhala přibližně k jednomu milionu korun. „S velkou radostí jsme začali pracovat již na třetím zvonu pro kostel svatého Michala v Olomouci. Zvon bude pojmenován Michael Archanděl a v současnosti pracujeme na první části, kterou je hliněná forma, tedy jádro,“ řekla včera Leticie Vránová-Dytrychová ze zvonařské rodiny z Brodku u Přerova.

Základ jádra se modeluje z nepálených cihel a pomocí šablony se na jádro nanáší jílovitá hlína s různými příměsemi.

„Je to speciální hlína, která se nanáší v centimetrových vrstvách každý den nebo obden, to podle toho, jak se jádro vysuší do druhého dne. I v noci se chodí do pece pravidelně přikládat, aby forma měla stejnoměrnou teplotu,“ vysvětlila Vránová.

Až bude forma hotová, bude následovat další část prací, a to takzvaný falešný model; teprve pak se bude tvořit výzdoba. Technologický postup se při přípravě zvonu ale musí dodržovat přesně.

„Na závěr práce, která vrcholí odléváním zvonoviny, je potřeba, aby forma byla dokonale vysušená. Jakékoli vlhko, které by se střetlo se žhavou litinou, by mohlo způsobit třeba i explozi a rozbití formy,“ dodala Letice Vránová – Dytrychová.

Zvon Michaela Archanděla měl původně vážit tisíc pět set kilogramů a stát přes osm set tisíc korun. „Došlo k posunu a zvon by teď měl vážit osmnáct set padesát kilogramů. A to z toho důvodu, aby zněl v tónu D. Zvon tak bude stát zhruba milion, s tím, že máme vybráno přibližně sedm set tisíc korun,“ řekl Antonín Basler, farář od svatého Michala.

Zároveň už ale lidé přispívají na čtvrtý zvon, který by se měl jmenovat Panna Maria a jeho váha by měla být asi dva a p ůl tisíce kilogramů. „Lidé přispívají a máme vybraných přibližně tři sta tisíc korun,“ dodal Basler.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika