Ve čtvrtek 5. červnatotiž pracovníci zvonařské dílny Dytrychových v Brodku u Přerova roztavili stovky kilogramů zvonařského bronzu a odlili tak třetí zvon pro olomoucký chrám svatého Michala, který ponese jméno svatý Michael Archanděl a váží 1850 kilogramů.

„Je to velmi významný okamžik, odlévání velkých zvonů není tak časté. Lití proběhlo v pořádku, což jsme všichni rádi. A budeme se těšit, až po nějakých osmnácti dnech nás osloví svým hlasem,“ uvedla spoluautorka zvonu Leticie Vránová-Dytrychová ze zvonařské rodiny z Brodku u Přerova.

Na spodním věnci zvonu jsou umístěna jména dárců, kteří přispěli finančním darem, pod jeho čepcem pak je uveden text z Bible.

Kromě toho bude na zvonu vyobrazen i svatý Michael Archanděl, kterého vytvořil akademický sochař Radim Hanke, a na protější straně reliéfu pak velký znak města Olomouce vytvořil akademický sochař Vojtěch Anderle.

Zvon teď bude přibližně osmnáct dnů chladnout, pak se odstraní vnější plášť a vytáhne se ven. „Oprostíme ho ještě od jádra a pak na něj tady u nás v dílně poprvé zazvoníme. Musíme ho ještě očistit a odstranit přebytečnou přepálenou hlínu. Vyčistíme ho co nejdříve, aby mohl společně i se závěsným zařízením opustit naši dílnu a mohl být zavěšen na náměstí,“ pokračovala Vránová.

Podle ní je odlévání zvonu vždy napjatým okamžikem. „V ten moment, kdy do formy kov natéká, si neuvědomujete, co to je za zvon. Jen se modlím a věřím v Pána Boha, aby to opravdu dobře dopadlo, aby se kov dobře nalil a abychom viděli vrchol, tedy čepici bronzu, která bude přetékat. A to se dneska stalo, takže jsme spokojeni,“ doplnila Leticie Vránová – Dytrychová.

Kromě několika sponzorů se včerejšího slavnostního okamžiku zúčastnil i Antonín Basler, farář od svatého Michala v Olomouci. „Mám velkou radost, že se toto krásné dílo podařilo. A moc přeji, aby toto dílo posloužilo ke slávě a cti Boží,“ uvedl kněz.

V kostelní věži chrámu svatého Michala tak už visí dva zvony, které odlévali zvonaři zdejší dílny. Svatý Jan Sarkander a Svatá Zdislava. Třetí zvon teď pomalu chladne, přesto se ale lidé už skládají na zvon čtvrtý, poslední a největší.

„Měl by se jmenovat Panna Maria s váhou dva a půl tuny. Jeho cena by se měla pohybovat okolo milionu a půl. Zatím se však sbírka teprve rozbíhá a máme vybráno okolo dvou set tisíc,“ uvedl farář Basler.

V kostele svatého Michala byly původně zvony čtyři. Poprvé je zabavila armáda v roce 1917 pro válečné účely. O šest let později už tam byly všechny čtyři zvony nové. Jenže v roce 1942 je vojáci zabavili podruhé a pak tam pětašedesát let nebyly.

„Když se podaří zvonový soubor uzavřít, tak to pro mě bude zázrak. Zvláště po tak dlouhé době, co tam soubor chybí,“ doplnil kněz Antonín Basler.