Vánoční vyprávění v prostorách zdejšího zámku se neslo v duchu emotivních vzpomínek na dětství a těžké počátky brodecké dílny. Zvonařskou dílnu založil v roce 1950 můj tatínek, který začal odlévat zvony. Lidé chtěli doplnit zvony do kostelů, protože vesnice byly tiché. Mí rodiče se tedy dali do práce a vyráběli zvony pro široké okolí,“ přiblížila vznik slavné tradice zvonařka Marie Tomášková- Dytrychová.

„Zvon ale není tichý a je ho slyšet. Brzy se tedy objevila touha naši dílnu zlikvidovat. Když se to nepodařilo politicky, poslali na tatínka státního kolaudátora, který měl zjistit, co to ten Dytrych v Brodku leje. Ten ale namísto zákazu otci vyslovil velké uznání, a od té doby jsme začali získávat zakázku za zakázkou,“ líčila dále zvonařka.

Ta spolu se svou dcerou popisovala technologii toho, jak se správně odlévá zvon. „Když umřel tatínek, odlila prvních pět zvonů maminka. Postupně jsme ale zjistily, kde děláme chyby v technologii a odstranily je. Od té doby převzaly řemeslo do rukou ženy, které dále pokračují v tradici,“ dodala zvonařka.

Světově proslulá dílna v Brodku u Přerova má za sebou řadu významných zakázek a její zvony zdobí kostely a chrámy na celém světě – v USA, Japonsku a na mnoha místech v Evropě. Dílna odlévala i zvony pro papežskou rezidenci ve Vatikánu nebo pro vídeňskou filharmonii.