Starosta města Vladimír Juračka (Hranice 2000) a spolu s ním i místostarostka Radka Ondriášová (ČSSD) se rozhodli podat rezignaci. Oba chtějí složit mandát na nejbližším jednání zastupitelstva, které se uskuteční 14. května.

Co přesně k tak dramatickému vývoji vedlo, nikdo na jednání zastupitelstva otevřeně neřekl. V šoku ze sledu událostí je i samotný starosta města Vladimír Juračka.

„Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Nijak to nezdůvodňovali, byli jsme postaveni před hotovou věc," konstatoval.

Odvolání členů rady podle něj inicioval koaliční partner – hnutí Otevřená radnice.

„Měli jsme spory ohledně obsazení míst v dozorčí radě Ekoltesu. Otevřená radnice tam chtěla mít své dva zástupce. Dlouho jsme vyjednávali, snažili se přesvědčovat, ale neshodli se," řekl.

Starosta si podle svých slov za těchto okolností nedokáže představit další setrvání v koalici a podá rezignaci.

„Otevřená radnice porušila koaliční smlouvu, ve které jsme se zavázali, že budeme sporné věci řešit dohadovacím řízením. Stávající koalice se tak v podstatě rozpadla," zmínil.

Ondriášová: Nikdo se mnou nejednal

Funkci hodlá na nejbližším jednání zastupitelstva složit také místostarostka Radka Ondriášová.

„Ještě před jednáním zastupitelstva vypověděl smlouvu jeden z koaličních partnerů. Se mnou nikdo nejednal, nebyly mi ani sděleny důvody toho, proč odstupují. Nic takového neučinili, jen navrhli odvolání dvou členů rady, a do té byli vzápětí nominováni zástupci hnutí ANO 2011," konstatovala.

„Nemohu dál spolupracovat s lidmi, kteří nejsou schopni jednat na rovinu a fér," vysvětlila důvody rezignace.

Z hlasování na jednání zastupitelstva je podle ní zřejmé, že se utváří nová koalice, složená z členů hnutí Otevřená radnice, ANO 2011 a KSČM.

„Je to poprvé v dějinách tohoto města, co vzniká koalice s KSČM," glosoval to starosta města.

Jablkem sváru prý i protipovodňová opatření

Komunální volby v Hranicích vyhrálo na podzim loňského roku hnutí ANO 2011.

Radniční koalici ale nakonec utvořilo pět uskupení – Hranice 2000, ČSSD, Otevřená radnice, ODS a KDU-ČSL. Hnutí ANO 2011 skončilo v opozici, stejně jako komunisté.

A jak komentují změny ve vedení radnice zástupci hnutí ANO 2011?

„Spolupráci nám nabídla Otevřená radnice, která nám sdělila, že projednávají posílení pracovních pozic. Pod posílením si zřejmě představují pomoc při řešení situace v Ekoltesu," řekl nově zvolený radní za ANO 2011 Jiří Kudláček.

Jablkem sváru podle něj ale byla i protipovodňová opatření. Odstoupení starosty a místostarostky z funkce prý nečekal.

„Žádné změny jsem v této oblasti nenavrhoval. Skutečně došlo k tomu, že se během dne pan starosta a paní místostarostka vyjádřili, že budou zvažovat podání demise, či že ji podají," zmínil.

OR: Poslední kapkou valná hromada Ekoltesu

Předseda hnutí Otevřená radnice Ivo Lesák vysvětlil, proč došlo k tak vyhrocené situaci.

„Jsme skupina lidí z podnikatelské oblasti, kteří dostali důvěru voličů. Máme zkušenosti, kterými můžeme pomoci městu. Přinést nový náhled na investice, řízení investic a procesů v rámci firem s majetkovou účastí města, jako je Ekoltes a VaK. Do ničeho dalšího jsme se zásadně nechtěli plést," řekl Ivo Lesák, který upřesnil, že celá akce vyšla z jeho iniciativy a vygradovala tento týden.

„Poslední kapkou a velkým zklamáním byla valná hromada Ekoltesu. Zjistili jsme, že ačkoliv jsme jedním z pěti subjektů v koalici, plníme pouze formální funkci. A to jsme nechtěli," konstatoval.

Odstoupení z koalice oznámila Otevřená radnice v den konání zastupitelstva.

Obrysy budoucího uspořádání na radnici podle něj zatím nejsou jasné.

„Jsme pro otevřenou koalici. Je nám jedno, kdo má jakou barvu, důležitější je pro nás spolupráce a zájem o změnu k lepšímu," odpověděl na otázku, zda je možné, že Otevřená radnice utvoří koalici s KSČM.

Raindl: Praporem jsem nikdy nemával

Komunisté se případné koaliční spolupráci s Otevřenou radnicí a hnutím ANO 2011 nebrání.

„Jsme otevřeni každému. Jde o to, že se nespojují politické subjekty, ale nespokojení zastupitelé. Já jsem nikdy nemával stranickým praporem na žádném jednání a zasedání. Když se podíváte na mé výroky, vždy jsme chtěli jít s každým, komu jde o blaho města," vyjádřil se zastupitel za KSČM Miroslav Raindl.

„Otevřená radnice usoudila, že nemůže prosazovat sliby, které dala svým voličům, a zřejmě jsme ji za tři zasedání přesvědčili, že nám jde o občana, tak vypověděli koalici. ANO 2011 a Otevřená radnice jsou úplně nové tváře. Čekal jsem, že začne docházet k nějakým změnám a je to tady," uzavřel.