Žalobu k ochraně před nezákonným zásahem řešil nejprve Krajský soud v Olomouci, který ji postoupil kolegům do Prahy.

„Mám za to, že byl zákrok nepřiměřený. Postavila se za nás i ombudsmanka, která případ podrobně zkoumala,“ uvedl Jaroslav Hensl.

Incident se stal 8. listopadu roku 2017 na náměstí v Lipníku, kde se konalo setkání prezidenta Miloše Zemana s občany. Píseň Modlitba pro Martu, která začala hrát z okna na náměstí před začátkem mítinku, měla dokreslit protest asi tří desítek lidí. Ti přišli vyjádřit svůj nesouhlas s hlavou státu zdvižením červených karet.

Skladba ale nedohrála a těsně před skončením zadrželi Hensla v místnosti, kde ji pouštěl, policisté. Odvedli ho na služebnu a u výslechu strávil dvě a půl hodiny.

Henslovi původně hrozila ve správním řízení až patnáctitisícová pokuta. Městský úřad v Lipníku nad Bečvou ale neshledal, že by jeho jednání neslo znaky přestupku a věc odložil.

Neměl jsem pocit, že dělám něco špatně

Podle Jaroslava Hensla policie o tom, že bude pouštět hudbu z okna, věděla.

„O této formě protestu jsem předem informoval policisty z útvaru na ochranu ústavních činitelů,“ popsal u soudu.

„Řekli jsme jim, že chceme pustit skladbu, která bude trvat tři minuty, a potom odejdeme a mítink nenarušíme,“ dodal.

Policisté podle něj protestujícím rozmluvili původní záměr vyvěsit z okna vlajku a chtěli, aby místnost s aparaturou byla osvětlená a zůstal v ní jen jeden člověk.

Hensl s tím souhlasil, policisté si okopírovali jeho občanský průkaz a odešli.

„Předtím jsem měl strach, ale když přišli ti dva policisté a komunikovali se mnou, uklidnil jsem se a neměl jsem pocit, že dělám něco špatně,“ podotkl.

Byl jsem vyděšený, nebránil jsem se

Při pouštění skladby stál u okna. Připustil, že ho nechal navzdory přání policistů pootevřené, protože jinak by skladba nebyla slyšet.

„Najednou jsem za sebou zaslechl šramot. Otočil jsem se a stála tam spousta temně oděných mužů v kanadách a křičeli na mě, ať to okamžitě vypnu,“ vzpomínal s tím, že mu v první chvíli ani nedošlo, že jde o policisty - jiné, než se kterými se setkal předtím.

Skladbu ztlumil, vypnout už ji ale nestihl, protože ho policie odvedla od přístroje, prohledala a oznámila mu, že ho zajistila kvůli možnému přestupku proti shromažďovacímu zákonu. Musel se také znovu legitimovat.

„Byl jsem vyděšený, rozhodně jsem se nebránil žádným pokynům,“ řekl. Fyzické násilí, jak dodal, proti němu nikdo nepoužil.

Soud byl odročen a bude pokračovat 20. listopadu výslechem svědků. Hensl navrhl předvolat starostu Lipníku a další obyvatele města, kteří se před dvěma lety mítinku zúčastnili.