K tomuto kroku už přistoupilo několik jiných měst a obcí, nedávno například Hranice.

„V případě schválení nové obecně závazné vyhlášky o použití koeficientu pro výpočet daně z nemovitostí by výnosy putovaly do účelového fondu pro financování infrastruktury. To znamená, že by finance sloužily například i na opravy silnic či stavbu inženýrských sítí. Tyto celkové příjmy by mohly tvořit částku až 50 milionů korun,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohumil Přidal s tím, že přerovští radní navrhují zvýšení nového násobícího koeficientu pro výpočet daně ve výši 2.

„Pokud zastupitelé dnes návrh schválí, nová obecně závazná vyhláška začne platit od ledna příštího roku,“ doplnil Přidal.

Obyvatelům města se však tento krok nelíbí. „Proč bysme měli platit za dům, který jsme si sami koupili a pracně ho dvacet let opravovali. Dnes je to zvýšení o sto procent a za dva roky nás to bude čekat znovu?“ odpověděla rozzlobeně na dotaz ohledně zvýšení daně například Irena Snášelová, která bydlí v přerovské ulici Ztracená.

O navýšení daně z nemovitostí už nedávno rozhodli také zástupci Hranic. „Daňová povinnost poplatníků se v našem městě zdvojnásobí, a to od nového roku,“ upřesnil mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Daní z nemovitostí se teprve budou zabývat v Lipníku nad Bečvou. „Novou obecně závaznou vyhlášku pro výpočet daně z nemovitostí budeme projednávat na zastupitelstvu 24. června. Doporučujeme v ní sjednotit koeficient pro výpočet daně ve všech místních částech a mírně navýšit daň na koeficient číslo 2 pro majitele nemovitostí v Lipníku nad Bečvou,“ řekl starosta města Miloslav Přikryl.

Daň z nemovitostí postihuje všechny majitele objektů, které jsou zapsané v katastru nemovitostí. Týká se to tedy vlastníků obytných domů, jednotlivých bytů v osobním vlastnictví, rekreačních objektů, zahrad, zemědělských pozemků, ale například také nebytových prostor či garáží.

Některé osoby jsou od daně z nemovitostí osvobozeny.